Lepiej w t-mobile

Święta już niedługo! U nas wraz z Sony Xperia Z5 Premium dostajesz za darmo słuchawki Sony SBH60! Sprawdź!
Najnowsze

Muzyczne klipy tylko dla dorosłych?

18.01.2012

Muzyczne klipy już niedługo mogą być częściej wyświetlane z ograniczeniami wiekowymi. Tak amerykański rząd chce chronić młodzież przed widokiem wyuzdania.


Rihanna na okładce "Talk That Talk"

Na razie jest to jedynie pomysł Davida Camerona - amerykańskiego kongresmena. Mamy jednak przeczucie graniczące z pewnością, że gdy tylko jego propozycja przejdzie w amerykańskim rządzie, europejscy urzędnicy też szybko się nią zainteresują.

Największy problem Cameron widzi w "komercjalizacji i seksualizacji dzieciństwa", w którego procesie - jego zdaniem - muzyczne wideoklipy mają znaczny udział. Choć naniesienie ograniczeń wiekowych na teledyski jest dość radykalnym posunięciem, nie tylko kongresmen zauważa problem w stylu, w jakim promowana jeste dzisiejsza muzyka. Niedawno Richard Russell z XL Recordings skrytykował branżę za przesadzenie z ilością "faux porno" w promocji artystek pop. - Kobieta może odnieść sukces bez takiej ilości seksu - zapewniał.

Camerona szczególnie uwierają teledyski Lady Gagi i Rihanny. Być może kroplą, która przelała czarę goryczy, był ostry klip tej drugiej artystki do kawałka "S&M". My zaprezentujemy inne dzieło Rihanny, które delikatniej, ale równie dobrze, ukazuje problem, który z wokalistką ma amerykański polityk:

Gwiazdy pop i r'n'b rzeczywiście wiodą prym w klipach o takiej tematyce. Ale nie tylko marketing popowy sięga po podobne rozwiązania, by zwrócić uwagę potencjalnego odbiorcy. Problem z cenzurą mają nawet artyści potencjalnie niezwiązani z popkulturą. Jak na przykład The Prodigy, kiedyś z klipem "Smack My Bitch Up".

Trudno powiedzieć dokąd zmierza przemysł muzyczny i po co jeszcze sięgną specjaliści od promocji, by powiększać grupę swoich odbiorców. I żeby było ciekawiej: co władni po drugiej stronie barykady zrobią, by temu zapobiec?

Muzyczne klipy tylko dla dorosłych? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Podziel się